Karakter boyutu :
Savaş uçaklarına lazer hayali gerçek oluyor

Savaş uçaklarına lazer hayali gerçek oluyor

Tarih 29 Ocak 2013, 02:25 Editör Dr.Ümit Öztürk

ABD Savunma Bakanlığı nın merkezi Pentagon, geleceğin savaş alanlarında yer alacak yeni silah projelerine son sürat devam ediyor. ABD li yetkililer, geçtiğimiz yıl geliştirilmesi tamamlanan lazer kulerinin, 2014 yılında savaş jetlerinde yer alacağını açıkladı.

Pentagon, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz birçok silah teknolojisini yavaş yavaş gerçeğe dönüştürüyor. Bunlardan bir tanesi, 2014 yılında kullanılmaya başlanacağı açıklanan lazer kuleleri. Pentagon’a bağlı özel Ar-Ge kurumu DARPA (Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı), ABD ordusu için sıvı soğutmalı lazer sistemlerinin savaş jetlerine yerleştirilmek için hazırlandığını açıkladı.

DARPA ve uzay havacılık şirketi General Atomics tarafından geliştirilen laze kuleleri, 2012’de geliştirilme süreci tamamlanan lazer sistemlerinin 2014’te savaş jetlerine monte edileceğini ve test aşamasına girileceğini duyurdu.

HELLADS (Yüksek Enerjili Sıvı Lazer Alan Savunma Sistemi) adı verilen program kapsamında geliştirilen lazer sistemi, 2008 yılında geliştirilmeye başlandı. Savaş jetlerine monte edilecek olan 150 kW gücündeki silah, karadan havaya ateşlenen füzeleri ve roketleri yüksek enerjili lazer ışınlarıyla imha edecek.

DARPA, General Atomics şirketinin yanı sıra, uzay-havacılık ve silah devi Lockheed Martin’le de lazer projeleri geliştiriyor. Kısaca, yakın gelecekte Yıldız Savaşları’nda gördüğümüz lazer ışınlı savaş gemileri bir nevi gerçeğe dönüşebilir.
gelecekteknolojisi.com

Bu haber 3519 defa okunmuştur.


Bilgi Teknolojileri

Bilim adamları bilgiyi ışınladı

Bilim adamları bilgiyi ışınladı Bilim insanları, tarihte ilk kez bilgiyi bir noktadan bir noktaya ışınlamayı başardı. İsviçre'de yapılan deneyd...

Twitter Üniversitesi projesi hayata geçti

Twitter Üniversitesi projesi hayata geçti Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan 'Twitter', eğitim alanında önemli bir adım attı.Tüm videolar

  Suriye'de muhalifler askeri helikopter düşürdü Videosu
 

Suriye'de muhalifler askeri helikopter düşürdü

   
  Curiosity'nin Mars'a İnişi Videosu
 

Curiosity'nin Mars'a İnişi

   
  Özel'den Abdullah Gül'e 'Kabul' Teklifi Videosu
 

Özel'den Abdullah Gül'e 'Kabul' Te

   


Tüm Fotoğraflar    

  TOKİ'nin Kale Karakolları
 

TOKİ'nin Kale Kar..

İzlenme: 2577

   
  Modern zaman silahları: insansız hava uçakları
 

Modern zaman silahlar..

İzlenme: 2400

   
  ADİK TCG-158'i Törenle Teslim Etti
 

ADİK TCG-158'i Tö..

İzlenme: 949

   
  Anka İnsansız Hava Aracı
 

Anka İnsansız Hava Ar..

İzlenme: 2310

   

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.